پایان نشست گروه ۲۰ با ژست های تقابل آمیز آمریکا و روسیه


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، دیدار وزرای خارجه کشورهای عضو گروه ۲۰ در بالی با تحرکات تقابلی روسیه و کشورهای غربی به ویژه آمریکا به پایان رسید.

نیویورک پست می نویسد، وزرای خارجه کشورهای گروه ۲۰ که به شهر بالی در اندونزی آمده اند، پس از پایان اجلاس طبق رسوم هر سال با یکدیگر عکس یادگاری نگرفتند.

دلیل امتناع از گرفتن این تصویر آموزنده این بود که برخی از اعضای گروه ۲۰ اعلام کردند که نمی خواهند در قاب عکس با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه باشند. خبرگزاری ژاپنی کیودو گزارش داد که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، دلیل اصلی تحریم مراسم عکاسی بوده است.

علاوه بر این، بلینکن و کشورهای غربی تصمیم گرفتند در این مراسم که روز پنجشنبه به دلیل حضور سرگئی لاوروف در آنجا برگزار شد، شرکت نکنند. وزیر خارجه اندونزی گفت که تصمیم این وزیران را درک می کند و به آن احترام می گذارد.

سرگئی لاوروف در پاسخ به این سوال که چرا این خاطرات گرفته نشد، گفت: من از کسی دعوت نکردم که با من عکس بگیرد.

از سوی دیگر رسانه های بین المللی روز جمعه گزارش دادند که «سرگئی لاوروف» در حین سخنرانی وزیر امور خارجه آلمان به نشانه اعتراض جلسه را ترک کرد.

نشست سران گروه ۲۰ اولین دیدار سرگئی لاوروف و مقامات غربی از زمان آغاز جنگ اوکراین در فوریه بود. لاوروف از روس هراسی کشورهای غربی به شدت انتقاد کرد.

وزیر امور خارجه روسیه در یک سخنرانی کوتاه در بالی گفت: اگر غرب خواهان گفت وگو نباشد و بخواهد اوکراین روسیه را در میدان جنگ شکست دهد، احتمالاً چیزی برای گفتگو با غرب وجود نخواهد داشت.

این دیپلمات کهنه کار روسی که در دیدار نمایندگان عربستان سعودی و مکزیک حضور داشت، از ارسال سلاح غرب به اوکراین نیز انتقاد کرد. لاوروف در حالی جلسه را ترک کرد که آنالینا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان سخنرانی می کرد.

لاوروف پس از خروج از جلسه درباره اظهارات روس هراسی کشورهای غربی گفت: متجاوز، مهاجم، اشغالگر، امروز بسیاری از این سخنان را شنیدیم. برخی از سخنان امروز برای نمایش بود.

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (۵ مارس ۱۴۰۰) پس از به رسمیت شناختن استقلال جمهوری های لوهانسک و دونتسک از اوکراین، نیروهای خود را به این منطقه اعزام کرد و آغاز “عملیات نظامی ویژه در اوکراین” را اعلام کرد.

روسیه هدف خود را از این اقدام نازی‌زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، حل مشکلات امنیتی و پاسخ به درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرده و اعلام کرده است که قصد تسخیر سرزمین‌های اوکراین را ندارد.

با این حال، دولت اوکراین استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی این کشور» خوانده است.

پس از آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکومیت مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت همه جانبه سیاسی، مالی و تسلیحاتی از کی یف را در دستور کار قرار دادند.

با وجود حمایت غرب، روسیه در میدان عمل موفق به کنترل لوهانسک در شرق منطقه دونباس اوکراین شده و در تلاش است تا بر تمام مناطق دونتسک تسلط یابد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید