پرداخت سود نقدی باعث تغذیه تورم و افزایش نقدینگی می شود


حجت‌الله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پدر، گفت: مردم هزینه زیادی برای آن پرداخته‌اند.

وی افزود: بر اساس آن سیاست ارز ترجیحی باید رفاه و آسایش خانواده ها افزایش می یافت اما نه تنها این اتفاق افتاد، بلکه سقوط هم کرد.

یکی از اعضای کمیسیون صنعت مجلس تصریح کرد: در سال های اخیر هزاران میلیارد تومان از درآمدهای ارزی کشور صرف توزیع یارانه به بخش های مختلف اقتصادی کشور شده است اما شاهد عدم توزیع عادلانه این یارانه ها بوده ایم. درآمد و کمک های بلاعوض به صورت ارز ترجیحی.

فیروزی گفت: بسیاری از دامداران از عدم تامین نهاده های دامی مورد نیاز واحد تولیدی خود با وجود پرداخت ارز ترجیحی برای واردات نهاده های دامی به مدت سه سال گلایه داشتند.

فیروزی تصریح کرد: متاسفانه تخصیص ارز ترجیحی حجم کالاهای وارداتی را به میزان قابل توجهی افزایش داد و این کالاها به صورت خودسرانه وارد کشور شدند. همچنین بخش قابل توجهی از این کالاهای وارداتی کشور نیازی نداشت، اما برخی افراد خاص وابسته به دولت وقت از رانت برخوردار بودند و توانستند ارز دولتی را دریافت کنند و در داخل سودهای نجومی به دست آورند و در نهایت چیزی که به دست می آوردند یک منبع ارزی که در جیب صادرکنندگان خارجی گذاشته شد.

وی حذف ارز ترجیحی را یک ضرورت مسلم خواند و گفت: اگر ارز ترجیحی ادامه پیدا می کرد، سالانه حجم عظیمی از منابع ارزی کشور هدر می رفت و نه تنها تورم مهار نمی شد، بلکه افزایش هم پیدا می کرد، بنابراین دولت مردمی آقای رئیسی با درک درست از شرایط جلوی زیان را گرفت. به سرعت از منافع اقتصادی و ملی کشور فراتر رود.

نماینده مردم فسا در شورای اسلامی در خصوص جایگزینی دریافتی های الکترونیکی با کمک بلاعوض نقدی گفت: هرگونه تزریق منابع مالی در بازار قطعا منجر به تورم و تشدید تورم می شود، بنابراین بهترین راه برای مهار تورم و توزیع یارانه است. منصفانه است یک کارت الکترونیکی یا یک کوپن الکترونیکی است. کاتالوگ الکترونیکی مورد تایید فولکتینگ قرار گرفته است و دولت باید آن را دنبال کند. نمایندگان مجلس معتقدند با کوپن ثبات در بازار وجود خواهد داشت، اما یارانه نقدی باعث افزایش تورم و افزایش نقدینگی می شود، هرچند برخی معتقدند توزیع یارانه نقدی به ساکنان مناطق و روستاهای آسیب پذیر بهتر از کوپن الکترونیکی است. ..، چون بیشتر نیازهای خود را تولید می کنند، اما اگر کالابرگ متعلق به آنها باشد، ممکن است آنچنان از منابع یارانه ای بهره نبرند، اما معتقدیم باید بین این دو نسخه مناسب انتخاب شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید