پرداخت وام ازدواج، زایمان و سپرده مسکن شتاب می گیرد – دفتر مهر نیهدس | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، مهدی سحابی گفت: پرداخت وام و سپرده مسکن نیز در بانک های مربوطه تسریع شده است تا که از اواسط خرداد (زمان ابلاغ دستورالعمل) تا امروز ۱۹ مردادماه، ۳۵ هزار و ۶۱۶ پرونده برای متقاضیان معرفی شده به بانک های مربوطه تشکیل شده که از این تعداد ۱۴ هزار و ۸۵۰ نفر. ۸۶۱۶ میلیاردها ریال ودیعه مسکن دریافت کرده اند.

او بیان کرد: بر اساس طبق اعلام شورای پول و اعتبار، سقف وام و سپرده مسکن برای متقاضیان در تهران ۱۰۰ میلیون تومان، برای شهرهای بزرگ ۷۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان است.

معاون اعتبارات بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی پس از تایید شورای پول و اعتبار، دستورالعمل نحوه پرداخت به سیستم بانکی را به بانک و سهمیه استانی ابلاغ کرد و بر این اساس متقاضیان می توانند تسهیلات دریافت کنند. با مراجعه به سامانه وزارت راه و شهرسازی و ارائه اجاره نامه رهگیر رسمی مربوط به سال ۱۴۰۱ ثبت نام آنها کار اصلی را انجام می دهند.

وی افزود: غربالگری اولیه در وزارت راه و شهرسازی برای بررسی مالکیت محل سکونت متقاضی انجام می شود و داوطلبان واجد شرایط پس از دریافت پیامک تایید، بانک و شعبه را انتخاب می کنند. در شبکه بانکی نیز با استفاده از سیستم کارکرد استعلام وام مسکن، آره و واریز فعال برای متقاضی انجام می شود و در صورت نداشتن تسهیلات مربوطه، مراحل درخواست تکمیل و تسهیلات به متقاضی پرداخت می شود.

سحابی در باره بهره مندی از این تسهیلات مشخص شد: بهره مندی از تسهیلات ودیعه مسکن بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار (۱۸%) محاسبه و مدت بازپرداخت آن ۵ سال می باشد. همچنین سقف کل تسهیلات پرداختی شبکه بانکی برای سپرده مسکن ۴۰ هزار میلیارد تومان تعیین شده است.

وی ادامه داد: شورای پول و اعتبار قبل از ارائه بسته موضوع را به بانک مرکزی گزارش داد و ما نیز این مصوبه را به بانک ها ابلاغ کرده بودیم و متقاضیان از ۱۰ خرداد به بعد با ثبت نام در سامانه پشتیبانی می توانند با مراجعه به بانک ها این تسهیلات را دریافت کنند.

معاون اعتبارات بانک مرکزی افزود: یکی دیگر از شرایط دریافت سپرده مسکن متاهل بودن متقاضی است. همچنین برای زنان مجرد شرط سنی ۳۵ سال به بالا و برای مردان است فقط شرط سنی ۴۵ سال به بالا نیز تعیین شده است.