پنجره دیپلماسی و طوفان های آن/ چرا ایران به غنی سازی ۶۰ درصدی دست یافت؟


به گزارش گروه دیگر خبرگزاری های فارس، دو قطعنامه شورای حاکمیتی آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران دو واکنش قاطع از سوی تهران را در پی داشت و غنی سازی اورانیوم در تأسیسات نطنز و فردو را به ۶۰ درصد رساند که نشان دهنده اهرم فشار است. فشار سیاسی به بهانه های فنی برای کارآمدی، خودش را گم کرده است.

واکنش ایران به افراط و تفریط غرب

زمزمه ها درباره واکنش ایران به قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به محض صدور این قطعنامه آغاز شد و گمانه زنی هایی را به دنبال داشت که جزئیات آن با بیانیه روز دوشنبه اول آذرماه آژانس انرژی اتمی ایران مشخص شد.

شورای حکومتی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به قطعنامه روز پنجشنبه ۵ آذرماه، غنی‌سازی اورانیوم ۶۰ درصد را در تاسیسات اتمی فردو آغاز کرد.

این دومین سایت هسته ای جمهوری اسلامی ایران است که در هفت ماه گذشته به چرخه غنی سازی ۶۰ درصد اورانیوم می پیوندد. بر اساس اعلام سازمان انرژی اتمی ایران، فرآیند جایگزینی دستگاه‌های سانتریفیوژ نسل اول با دستگاه‌های پیشرفته ۶-IR و تجهیز سالن (واحد B 1) به ظرفیت ۸ زنجیر جدید در تأسیسات فردو آغاز شده است. تولید اورانیوم UF6 با غنی سازی ۶۰ درصد. در سایت نطنز گازی شدن دو زنجیره جدید ماشین آلات پیشرفته ۴-IR و ۲m-IR و غیرفعال شدن دو زنجیره دیگر از همین نوع و فرآیند راه اندازی واحد B1000 با ظرفیت ۸ آبشار جدید آغاز شد.

پیش از این در فروردین ماه سال جاری، جمهوری اسلامی ایران مطابق با اجرای قانون مصوب مجلس مبنی بر کاهش تعهدات برجام به دلیل نقض این توافق از سوی غرب، غنی سازی ۶۰ درصدی سایت نطنز را آغاز کرد که انگیزه اصلی آن بود. که از آن جمله اقدامات خرابکارانه رژیم صهیونیستی در ازن بود که مورد انتقاد و حمایت آمریکا و اروپا به خاطر این اقدامات قرار گرفت. پنجشنبه هفته گذشته مصوبه شورای حکام علیه فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی در حالی صادر شد که به گفته «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران جلسات متعددی بین سازمان انرژی اتمی برگزار شد. ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین و در هفته های اخیر هیئت سازمان انرژی. با نگاهی به آینده، ایران اتمی با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای یافتن راه‌حلی عملی برای رسیدگی به موضوع پیچیده و فنی پادمان گفتگو و تعامل کرد.

وزارت امور خارجه معتقد است که ارائه قطعنامه علیه ایران توجیه فنی معتبر یا حمایت فوری نداشته است، به همین دلیل حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، قطعنامه صادر شده را اقدامی غیرسازنده توصیف کرد و گفت: «در حالی که هیئتی متشکل از مقامات کشورمان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی ایران دو هفته پیش به وین سفر کردند و بر همکاری بیشتر ایران و آژانس توافق کردند و با رافائل گروسی، مدیرکل فشار حداکثری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیداری سازنده داشتند. سیاست این روزها آمریکا قطعنامه ای علیه ایران ارائه کرد و بار دیگر از آژانس سوء استفاده سیاسی کرد.

چرا ایران به غنی سازی ۶۰ درصدی دست یافت؟

جمهوری اسلامی ایران بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال ۲۰۱۵ موافقت کرد تا برای اثبات حسن نیت خود، درصد غنی سازی اورانیوم را ۳.۶۷ درصد نگه دارد. این درصد غنی‌سازی تا جولای ۲۰۱۸ ادامه داشت. یک سال و دو ماه پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تاخیر ترویکای اروپایی در اجرای تعهداتش. در این تاریخ، دولت جمهوری اسلامی ایران در گام دوم کاهش تعهدات خود در برجام، میزان غنی‌سازی را از ۳.۶۷ درصد افزایش داد. جمهوری اسلامی در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۸ در راستای گام پنجم کاهش تعهدات خود اعلام کرد که دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، نرخ غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده و تحقیق و توسعه) مواجه نیست. پس از این، برنامه هسته ای ایران تنها بر اساس نیازهای فنی آن ادامه خواهد یافت.

پیشبرد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی بر اساس نیاز و البته در چارچوب برجام تا فروردین ۱۴۰۱ ادامه داشت و در این تاریخ تهران در پاسخ به اقدامات مخرب رژیم صهیونیستی در سایت نطنز، غنی سازی خود را افزایش داد. در این سایت امتیاز دهید به ۶۰ درصد به دنبال مداخله غرب در مسیر هسته ای ایران و صدور قطعنامه دوم شورای حکام، جمهوری اسلامی ایران غنی سازی ۶۰ درصدی در سایت دوم خود را آغاز کرد.

این دوره خلاصه‌ای از پرونده هسته‌ای ایران است که نشان می‌دهد تهران مدت‌هاست به طور یکجانبه به تعهدات خود پایبند بوده و با وجود عدم اجرای آن توسط غرب، مدت‌هاست که نرخ غنی‌سازی خود را افزایش نداده است. اما با ادامه روند جاه طلبانه واشنگتن و شرکای اروپایی اش از یک سو و ماجراجویی تل آویو، واکنش های قاطع خود را آغاز کرد.

جمهوری اسلامی ایران بیش از دو دهه است که به طرق مختلف تلاش کرده است به جهانیان نشان دهد که به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای نیست. سال‌ها مذاکره، پذیرش نظارت برجام، پادمان‌ها و حتی پادمان‌های مضاعف بر فعالیت‌های هسته‌ای آنها نشانه‌های حسن نیت است که بارها در گزارش‌های آژانس مورد تاکید قرار گرفته است. واقعیت این است که ایران نه یک بار به تصمیم غنی سازی ۶۰ درصدی رسید، بلکه روندی که در ماه می ۲۰۱۷ پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا از برجام و باقی ماندن تحریم ها و محدودیت ها علیه ایران آغاز شد. در این روند، عامل آغازین اصلی، زیاده‌روی‌ها و عهدشکنی‌های آمریکا و غرب بود و تهران در راه دفاع از حقوق خود بود و بنابراین، اگر در حوادث اخیر به دنبال مقصر است، باید آن را در سیاست‌های خود جستجو کند. .

واکنش غرب به آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی در فردو

واکنش اولیه مقامات آمریکایی به موضوع افزایش غنی سازی در کارخانه فورد را می توان تا حدودی محتاطانه دانست. آنتونی بلکن، وزیر امور خارجه آمریکا گزارش‌های مربوط به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم ایران در سایت فردو را غیرقابل تأیید خواند و گفت: «در حالی که ما هنوز معتقدیم بهترین راه برای مقابله با چالش‌های ناشی از برنامه هسته‌ای ایران از طریق دیپلماسی است، ایران به دلایل مختلف این موضوع را تایید کرده است. برای دخالت دادن امور خارجی در تلاش برای احیای توافق هسته ای انتخاب شده است.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید نیز با ابراز نگرانی عمیق درباره موضوعی که ایران مطرح کرده است، گفت: ما قطعا دیدگاه خود را مبنی بر اینکه اجازه نخواهیم داد ایران به توانایی تسلیحات هسته‌ای دست یابد، تغییر نداده‌ایم.

ترویکای اروپا، اما کاسه از خاکستر داغتر شد! فرانسه، انگلیس و آلمان در بیانیه مشترکی افزایش ظرفیت تولید اورانیوم و درصد غنی‌سازی در فردو و نطنز را بیش از حد تعیین‌شده در برجام و در راستای فسخ توافق برجام دانستند. شرادان گفت و در نهایت جیمز کلورلی وزیر امور خارجه انگلیس درباره موضوع هسته ای و مذاکرات تحریم گفت: ما در اسفندماه امسال یک توافق بسیار منصفانه به ایرانی ها ارائه کردیم، آنها همچنان پاسخ خواهند داد. امیرعبداللهیان در نشست خبری دیروز خود در واکنش به این اظهارات وزیر خارجه انگلیس گفت: متنی که اکنون روی میز است حاصل مذاکرات چند ماهه در وین و ایده های متفاوت در چند ماه اخیر است؛ ما هنوز طرف آمریکایی در سه موضوع با آن اختلاف نظر دارند، طرف‌های اروپایی با آمریکا موافق هستند، اما اتحادیه اروپا در تلاش است راه‌حلی بیابد.

در حالی که سه کشور اروپایی مدعی فسخ توافق برجام از سوی ایران هستند، این توافق بارها مورد تهدید و حمله آنها و دولت آمریکا قرار گرفته است و به نظر می رسد لندن، پاریس و برلین فراموش کرده اند که در بین ۷ کشور متعهد بر اساس این توافق در در سال ۱۳۹۴، دولتی که بر توافق و تعهد خود باقی ماند، جمهوری اسلامی ایران بود.

یک ادعای قدیمی و یک بهانه جدید

شورای حکومتی آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین قطعنامه خود علیه ایران مدعی شده است که سه نقطه با آثار مواد رادیواکتیو در خاک ایران وجود دارد. «شیان»، «ورامین» (ترگوزآباد) و «مریوان». این ادعا در حالی مبنای قطعنامه شد که جمهوری اسلامی بارها تاکید کرده است که در این زمینه ها فعالیت هسته ای نداشته و نخواهد داشت و اساساً به گفته محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی، یکی از ادعاها منطقه گاوداری است ! اما این توضیحات برای رهبران سیاسی آمریکا و اروپا اهمیتی ندارد و به دنبال ایجاد زمینه ای برای کشاندن ایران به تنش و بازگرداندن قطعنامه های شورای امنیت است.

پنجره دیپلماسی نیاز به یک قاب دارد

تصویب قطعنامه، گسترش تحریم ها و کمپین فشار ترکیبی علیه ایران با چاشنی عملیات روانی در حالی که توسط کاخ سفید پیگیری می شود، به گفته آنها، پنجره دیپلماسی همچنان باز است! با این حال، این پنجره در حال حاضر تحت شدیدترین طوفان های چند سال اخیر بدون قاب برای مقاومت در برابر این بادها قرار دارد. پیوند یک موضوع فنی و حقوقی ابعاد پرونده هسته ای ایران با حوادث داخل کشور و اعتراضات تبدیل به اغتشاشات، اصلی ترین طوفان پیش روی این پنجره است. تروئیکای اروپا و آمریکا مذاکرات هسته ای را به بهانه ناآرامی در داخل ایران که موضوع اعتراضات داخلی ایران است و از سوی مقامات در حال پیگیری است، متوقف کردند.

دومین طوفان در این پنجره در کنار مسائل سیاسی، توهمات رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران است. ادعاهایی که قطعا با روی کار آمدن بنیامین نتانیاهو تشدید خواهد شد و اگر غرب در دنیای واقعیت است و نه شعاری و به دنبال رسیدن به پنجره دیپلماسی است، باید جلوی طوفان تیم بی بی را بگیرد. از سوی دیگر این پنجره با تهمت‌های فراوان رسانه‌هایی که مستقیماً و علناً ادعای دشمنی و تفرقه ایران را دارند، مواجه است و برای بسته نشدن پنجره دیپلماسی تروئیکا در اروپا و آمریکا باید به فکر فرو رفت. تبلیغات دلارهای نفتی

منبع: ایرنا

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید