پیش بینی هفتگی بورس/ آیا امیدی به سقوط بورس وجود دارد؟ -تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، بازدهی شاخص کل بورس در هفته پایانی شهریورماه منفی ۲.۴۵ درصد بود. بازده ماهانه شاخص در شهریور نیز منفی ۴.۸۷ درصد ثبت شد که نشان دهنده بیشترین کاهش ماهانه شاخص از ابتدای سال است. بازده ماهانه شاخص تعادلی نیز منفی ۰.۳۲ درصد ثبت شد.

ارزش معاملات سهام خرد همچنان در حال کاهش است. در آخرین روز کاری شهریور ماه حجم معاملات سهام تنها ۲۲۰۰ میلیارد تومان و میانگین روزانه این متغیر ۲۸۰۰ میلیارد تومان بود.

اکثر کارشناسان بر این باورند که تحریم ها و بلاتکلیفی در مذاکرات هسته ای برجام مشکل اصلی اقتصاد و بورس کشور است. تحلیلگران بازار سرمایه می گویند افزایش ریسک سرمایه گذاری که در سال های اخیر به دلیل تحریم ها بر اقتصاد ایران تحمیل شده است، انتظارات سود سهامداران را افزایش داده است که نتیجه دیگری جز کاهش نسبت قیمت به سود نداشته است. بازار سهام احیای برجام، اما در ابتدا با کاهش ریسک های سرمایه گذاری، بازار سهام را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی جذاب تر کرده و می تواند رونق واقعی این بازار را به همراه داشته باشد.

پیش بینی بازار سهام در روز شنبه

با توجه به شرایط فعلی و تعطیلات پیش روی بازار، انتظار می رود بازدهی در سه روز معاملاتی هفته منفی باشد. البته این منفی به اندازه هفته گذشته نیست، می تواند نیم تا دو درصد منفی باشد که نسبت به هفته های اخیر کمتر است.

البته احتمالا ارزش و حجم معاملات کاهش یافته و کمی کمتر از سطح فعلی خواهد بود. بر اساس تجزیه و تحلیل آمار دو فصل اخیر بورس، بازار در نیمه دوم سال وضعیت خوبی نخواهد داشت و در صورت وجود گشایش در برجام، می توان گفت: فصل سرد بورس کمی گرم خواهد شد. اما در کل بازار سهام یخ زده است.