پیگیری کاهش ظرفیت دستیاری/ چرا برخی از پزشکان طبابت نمی کنند؟


بهروز محبی نجم آبادی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات و نماینده مردم جغتای، جوین و سبزوار در شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سلامت خبرگزاری پدر، اظهار داشت: حوزه انتخابیه جغتای، جوین و سبزوار با بیشتر بیش از ۱۸۰۰۰ متر مربع و ۶ شهرستان دارای مناطق محروم و دورافتاده ای است که نیاز به حضور تخصص های مختلف پزشکی در مجتمع های بهداشتی و درمانی دارد. در مرکز شهر متخصص در رشته های مختلف پزشکی وجود دارد، اما در مناطق حاشیه ای هیچ متخصصی وجود ندارد و در منطقه کمبود تعدادی متخصص وجود دارد.

وی ادامه داد: نحوه توزیع متخصصان باید مورد توجه قرار گیرد; اگر قرار است در مناطق کم برخوردار خدمات ارائه شود، باید از حضور پزشکان نیز اطمینان حاصل کنیم و امکانات لازم را برای پزشکان فراهم کنیم. نمی توان انتظار داشت که متخصصان در مناطق آسیب پذیر بمانند، اما تغییر جدی در حقوق آنها ایجاد نمی شود یا زمینه را برای تسهیلات رفاهی فراهم نمی کنیم.

پزشکان در زمینه هایی غیر از پزشکی کار می کنند

یکی از اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات شورای اسلامی تصریح کرد: احساس می کنم طبق آمار ارائه شده متاسفانه برخی از پزشکان در رشته ای غیر از پزشکی فعالیت می کنند. نگاه خاص اقتصادی در حوزه پزشکی یکی از خطرات جدی است که کشور را تهدید می کند، قطعا توزیع نیروی متخصص بر اساس نیاز مناطق باید در دستور کار وزارت بهداشت و درمان قرار گیرد.

نیازهای پزشکی و بهداشتی کشور را تعریف کنید

وی تصریح کرد: برای افزایش تعداد دانشجویان پزشکی در هر. سرانه نیاز به تعریف نیازهای کشور دارد. قرار بود طرح پزشک عمومی و سیستم ارجاع قبلی نیز در کشور اجرا شود. متأسفانه عموم مردم در هنگام بیماری و در شرایط شدید و حاد به پزشک مراجعه می کنند که این یک نقص بزرگ است و وزارت بهداشت باید در این زمینه برنامه ریزی کند. افزایش ظرفیت پزشکی قطعا در زمینه پیشگیری کمک خواهد کرد.

محبی نجم آبادی با بیان اینکه با شرایط خاصی می توان پزشکان را استخدام کرد، افزود: وقتی به پلی کلینیک تامین اجتماعی مراجعه کردم، دیدم دندانپزشکی در آنجا باقی نمانده است، گفتند چون بخش خصوصی پول زیادی به دندانپزشک می دهد، متخصصان می بینند که خیر. دلیل کار در این مرکز.” جای تاسف است که در ابتدای پذیرش تامین اجتماعی نمی توانیم دندانپزشکانی را که در جای دیگری کار نمی کنند و مطب ندارند به صورت رسمی استخدام کنیم. این موارد نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد و افزایش ظرفیت متخصصان باید متناسب با نیازهای موجود انجام شود.

وی بر صحت توزیع پزشکان تاکید کرد و گفت: باید از این پس برنامه ریزی و جذب دانشجو برای ظرفیت های موجود به شرط اشتغال تمام وقت آغاز شود، البته باید دستمزد مناسبی داشته باشند تا فعالیت جذاب باشد. آنها را

سیاست وزارت بهداشت باید تسریع شود

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همه این مسائل نیازمند سیاست هایی است که باید اجرا یا تسریع کنیم. در حال حاضر می توانیم برخی از مشکلات را با سربازان بهداری حل کنیم، به عنوان مثال می توانیم دستورات پزشکی و دانشجویان پزشکی را در مناطقی که کمبود دارد اجرا کنیم و از این حوزه استفاده کنیم. به نظر می رسد باید سیاست های کوتاه مدت و بلندمدت در دستور کار قرار گیرد و برای افق آینده برنامه ریزی دقیق و متناسب با نیاز کشور داشته باشیم.

تصمیم کاهش ظرفیت آزمون دستیاری تخصصی صحیح نبود

وی تصریح کرد: شاهد کاهش ظرفیت آزمون دستیاری متخصص پزشکی وزارت بهداشت بودیم، این تصمیم درست نبود و وزارت بهداشت باید دلایل این اقدام را اعلام کند. آیا واقعاً اشباع شده است و ما به آن نیاز نداریم؟! تقاضای زیادی برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور وجود دارد و تعداد زیادی از پزشکان پس از فارغ التحصیلی وارد کشور می شوند، وقتی تقاضای تحصیل در کشور داریم این کاهش ظرفیت کار درستی نیست.

محبی نجم آبادی با تاکید بر اینکه باید حرف های وزارت بهداشت را بشنویم، یادآور شد: علت کاهش ظرفیت آزمون دستیاری متخصص پزشکی نیز در کمیسیون بهداشت و درمان قابل پیگیری است و همچنین می توان آن را پیگیری کرد. مطرح کرد. با سوالات مسئولین باید دلایل خود را بیان کنند، آنچه در میدان می بینیم این است که این روش منطقی عمل نمی کند بلکه باید بگویند چرا اینطور شد. ما نمی خواهیم وزارت بهداشت را متهم به چنین تصمیمی کنیم زیرا خود پزشکان گیرنده این امر هستند اما باید بگوییم که این موضوع مورد قبول مردم هم نیست.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید