چگونه بر سلامت جنسی مردان تأثیر می گذارد و چه چیزی شناخته شده است


COVID-19: چگونه بر سلامت جنسی مردان تأثیر می گذارد
COVID-19 و افزایش میزان خودکشی

اشتراک گذاری یعنی مراقبت!

COVID-19: چگونه بر سلامت جنسی مردان تأثیر می گذارد. تب، تنگی نفس، خستگی و از دست دادن حس بویایی یا چشایی از علائم شایع کووید-۱۹ هستند. تحقیقات نوظهور نشان داده است که COVID-19 ممکن است به اختلال نعوظ (ED) نیز منجر شود.

مشخص شده است که بازماندگان COVID-19 ممکن است مشکلات مربوط به سلامت جنسی و باروری داشته باشند. ویروس در بیضه شناسایی شد، بنابراین ممکن است بر عملکرد بیضه تأثیر بگذارد. این می تواند بر تولید اسپرم و تولید تستوسترون تأثیر بگذارد.

محققان در مورد ارتباط بین COVID-19 و ED مطمئن نیستند. اما چندین عامل وجود دارد که می تواند منجر به ظهور احتمالی ED پس از COVID-19 شود.

یکی از عوامل این است که ویروس باعث ایجاد مشکلاتی در رگ های خونی در بدن می شود. این ویروس به عنوان یک واکنش دفاعی باعث ایجاد سطح بالایی از التهاب در بدن می شود. سطح بالای التهاب می تواند منجر به تشکیل لخته های خونی کوچک و همچنین التهاب پوشش رگ های خونی شود. ترکیب این دو ویژگی می تواند جریان خون را مختل کند – یکی از مهم ترین عوامل در دستیابی به نعوظ.

به طور غیرمستقیم، کووید-۱۹ می تواند یک بیماری قلبی از قبل موجود مانند کاردیت یا آریتمی را بدتر کند. داروهایی که این شرایط را درمان می کنند، مانند مسدودکننده های بتا، می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث ایجاد ED شوند.

همچنین بخوانید: COVID-19 و ED: آنچه مردان باید بدانند

اثرات احتمالی بر آلت تناسلی و بیضه ها

فرضیه دیگر این است که عوارض طولانی مدت COVID-19 ممکن است منجر به زخم شدن بافت نعوظ شود.

COVID-19 باعث استرس شدید فیزیولوژیکی و روانی می شود که منجر به کاهش سطح تستوسترون و افزایش ترشح هورمون های استرس می شود. در حالی که سطح تستوسترون باید پس از فروکش بیماری به حالت عادی بازگردد، از دست دادن تستوسترون ممکن است منجر به فیبروز بافت آلت تناسلی شود، وضعیتی دشوارتر و کمتر قابل برگشت.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ویروس کرونا روی بیضه ها تأثیر می گذارد. ویروس با کمک پروتئینی که در بیضه در گردش است وارد سلول ها می شود. بیضه ها جایی هستند که اکثریت تستوسترون در مردان تولید می شود، بنابراین COVID-19 ممکن است باعث کاهش سطح تستوسترون در بدن شود.

سطوح پایین تستوسترون می تواند به اختلال نعوظ و همچنین کاهش انرژی، میل جنسی و توده عضلانی کمک کند. سطح پایین تستوسترون همچنین می تواند پاسخ التهابی بدن را تشدید کند و باعث آسیب به رگ های خونی شود.

نقش سلامت روان

حتی اگر کووید-۱۹ نداشته باشید، استرس ناشی از اختلال در روال‌های معمول به دلیل همه‌گیری می‌تواند عوارض غیرمنتظره‌ای بر زندگی جنسی شما وارد کند.

داشتن چارچوب ذهنی مناسب بخش مهمی از توانایی درگیر شدن در فعالیت جنسی و دستیابی به نعوظ است. استرس، اضطراب و افسردگی می توانند از علل احتمالی اختلال نعوظ باشند. همانطور که این احساسات در طول اپیدمی طولانی مدت افزایش می یابد، مردان بیشتری نیز ممکن است ED را تجربه کنند.

از اینکه COVID-19 را خواندید متشکریم: چگونه بر سلامت جنسی مردان تأثیر می گذارد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/