چین می خواهد تایوان را تصاحب کند – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در سخنرانی خود در اجلاس «اول آمریکا» گفت که چین پس از تسلیم اوکراین به روسیه توسط آمریکا، تایوان را به دست می گیرد.

ترامپ روز سه شنبه به هوادارانش گفت: ما ملتی هستیم که به روسیه اجازه دادیم اوکراین را نابود کند و صدها هزار نفر را بکشد. اوضاع بدتر خواهد شد و اگر من فرمانده کل قوا بودم، هرگز این اتفاق نمی افتاد نمی کند سقوط کرد… و چین با تایوان در رتبه بعدی قرار دارد.

ترامپ خاطرنشان کرد که ایالات متحده افغانستان را نیز تسلیم کرده و شهروندان آمریکایی و ۸۵ میلیارد دلار بهترین تجهیزات نظامی جهان را پشت سر گذاشته است.

تنش بین چین و آمریکا به ویژه پس از اعلام خبر سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در حال تشدید است. سهشنبه مال شما تان کفی، سخنگوی وزارت دفاع چین در کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد و هشدار داد که پکن قطعا به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس آمریکا به جزیره تایوان پاسخ خواهد داد.

به گزارش این خبرگزاری، سخنگوی وزارت دفاع چین در سخنرانی خود تاکید کرد که پکن از آمریکا می خواهد به اصل چین واحد احترام بگذارد و از استقلال این جزیره حمایت نکند.

این مقام دفاعی چین در این بار وی تصریح کرد: در صورت سفر نانسی پلوسی به تایوان، اصل چین واحد و مفاد سه بیانیه مشترک چین و آمریکا به حاکمیت و تمامیت ارضی پکن آسیب جدی می زند.

همزمان سخنگوی وزارت امور خارجه چین زودتر وی به دولت آمریکا درباره سفر رئیس مجلس نمایندگان به تایوان هشدار داده بود.

«ژائو لژیانوزارت امور خارجه چین روز گذشته در جریان کنفرانس خبری روزانه خود از تذکر جدی به مقامات دولت آمریکا در خصوص سفر احتمالی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور به تایوان خبر داده بود.

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد که طرف چینی بارها به آمریکا اعلام کرده است که این کشور به شدت با سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان مخالف است.