کاخ سفید از روسیه خواست با تبادل اسرای آمریکایی موافقت کند – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که مقامات ایالات متحده آماده هستند تا اقدامات لازم را برای بازگرداندن شهروندان آمریکایی محکوم شده در روسیه انجام دهند.

سخنگوی کاخ سفید همچنین افزود که واشنگتن از مسکو خواسته است که پیشنهاد آنها برای مبادله زندانیان خود را با مبادله “بریتانی گرینر” و “پل ویلان” که به عنوان شهروند آمریکایی در روسیه محکوم شده اند، بپذیرد.

این مقام آمریکایی خاطرنشان کرد: از روسیه می خواهیم این پیشنهاد را بپذیرد. ژان پیر افزود: ما آماده ایم اقدامات لازم را برای بازگرداندن شهروندان خود به خانه انجام دهیم.

پرونده آزادی سبزتر آمریکا برای دموکرات ها و دولت بایدن شایسته شده است. رسانه ها گفته اند که اگر بایدن دموکرات ها در صورت عدم آزادی او، احتمالاً انتخابات میان دوره ای را به رقبای جمهوری خواه خود واگذار می کنند.

در حالی که واشنگتن اصرار دارد دو تن از زندانیان خود را با یک زندانی روسی مبادله کند، روسیه تنها یکی را با یکی از جمله گرینر و چکمه یا معامله دو به دو قابل قبول است و معامله دو به یک را نمی پذیرد. از سوی دیگر گفته شده که روس ها به دنبال افزودن نام هستند وادیم کراسیکوفیکی از مقامات سابق سازمان اطلاعات داخلی روسیه است که در سال ۲۰۲۱ در آلمان به قتل محکوم شد. کراسیکوف او در آلمان زندانی است و مقامات برلین باید در ازای توافق مبادله آمریکا و روسیه با آزادی او موافقت کنند. در این صورت پای آلمان به موضوع مبادله اسرای آمریکایی نیز باز خواهد شد.