کورتیزول و افزایش وزن – تعجب می کنید که چرا نمی توانید چربی شکم خود را از بین ببرید؟ در اینجا پاسخ است

به نظر می رسد کورتیزول کلمه جدید در دنیای مطالعات تغذیه باشد، زیرا نشان داده شده است که استرس مزمن و رژیم غذایی به ویژه می تواند سطح کورتیزول را در بدن افزایش دهد که به نوبه خود منجر به تجمع چربی در ناحیه میانی می شود. . از بدن رابطه بین کورتیزول و افزایش وزن به همین دلیل است که بسیاری از افراد به رژیم غذایی و ورزش واکنش خوبی نشان نمی دهند. حتی اگر از رژیم غذایی مذهبی پیروی کنند، باز هم از بین بردن چربی شکم بسیار دشوار است. در اینجا حقایقی وجود دارد که رابطه بین کورتیزول و افزایش وزن را روشن می کند.

۱ کورتیزول چیست؟

کورتیزول هورمونی است که در پاسخ به انواع استرس در غده فوق کلیوی تولید می شود. کورتیزول عملکردهای مختلفی در بدن دارد از جمله متابولیسم مناسب گلوکز، تنظیم فشار خون، ترشح انسولین برای حفظ قند خون، عملکرد سیستم ایمنی و پاسخ التهابی. سطح کورتیزول در بدن دچار نوسانات روزانه می شود – صبح ها بیشتر و در شب پایین تر است.

۲ وقتی سطح کورتیزول خیلی بالا می رود چه اتفاقی می افتد؟

اگر تحت استرس دائمی هستید، سطح کورتیزول در بدن شما می تواند به طور چشمگیری افزایش یابد. سطح بالای کورتیزول می تواند اثرات بسیار مضری بر بدن شما داشته باشد. معمولاً منجر به عدم تعادل قند خون، کاهش تراکم استخوان، فشار خون بالا و تجزیه عضلات می شود. آخرین اما نه کم اهمیت، افزایش سطح کورتیزول منجر به رسوب چربی احشایی شکم می شود که به نام چربی شکم نیز شناخته می شود.

۳ چه رابطه ای بین کورتیزول و چربی شکم وجود دارد؟

بر خلاف چربی “عادی” که در زیر پوست ذخیره می شود، چربی احشایی شکم عمیق تر در حفره شکم و اطراف اندام های داخلی ذخیره می شود. همچنین برخلاف چربی معمولی، چربی احشایی دارای خون رسانی بیشتر و همچنین گیرنده های کورتیزول بیشتری است. به عبارت دیگر، رابطه نزدیکی بین تجمع چربی احشایی و سطح کورتیزول موجود در بدن وجود دارد. چربی احشایی به ویژه ناسالم است زیرا یک عامل خطر برای بیماری قلبی و انواع خاصی از دیابت است.

۴ وقتی رژیم می گیرید با کورتیزول چه اتفاقی می افتد؟

رژیم غذایی برای اکثر افراد یک تجربه استرس زا است. به همین دلیل است که غدد فوق کلیوی زمانی که فرد تحت رژیم غذایی سخت قرار می گیرد شروع به تولید کورتیزول بیشتری می کند. با این حال، کورتیزول بیشتر منجر به تجمع بیشتر چربی شکم در بدن می شود. وجود کورتیزول از دست دادن چربی شکم را تقریبا غیرممکن می کند. رابطه بین کورتیزول و چربی شکم دلیلی است که بسیاری از افرادی که رژیم می گیرند نمی توانند به نتایج مطلوب دست یابند.

رابطه بین کورتیزول و افزایش وزن، موضوع رژیم غذایی مناسب را روشن می کند. نگه داشتن سطح کورتیزول در محدوده طبیعی هنگام رژیم تنها راه برای اطمینان از حذف چربی شکم است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر