۳۴۹ میلیارد ریال در معادن آذربایجان غربی سرمایه گذاری شد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، عبدالحمید سرتیپی با اشاره به ظرفیت ۲۳۷ هزار تنی معادن مشمول چرخه تولید، اظهار داشت: در این راستا برای ۸۹ نفر اشتغالزایی شده است.

وی با اعلام اینکه طی چهار ماهه نخست امسال ۱۹ مجوز اکتشاف برای اکتشاف معدنی مناطق جدید در استان صادر شده است، اظهار داشت: همچنین پنج منطقه اکتشافی با ذخایر تعیین شده ۴۱ میلیون و ۶۵۰ هزار تن مواد معدنی و با میزان سرمایه گذاری انجام شده است. ۱۴۱ میلیارد ریال موفق به اخذ گواهی کشف شد که پس از اتمام مرحله نهایی عملیات اکتشافی و تجهیز معادن به بهره برداری می رسد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۲۳ معدن دارای پروانه بهره برداری معتبر با ظرفیت برداشت سالانه بیش از ۱۸ میلیون و ۳۹۰ هزار تن انواع مواد معدنی در استان فعال است، گفت: برای بهره برداری از این معادن برای ۵ هزار و ۲۸۹ نفر اشتغال مستقیم ایجاد و بیش از ۵ میلیارد و ۷۳۷ میلیون ریال سرمایه گذاری شده است.

وی با تاکید بر اینکه جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی استخراج شده از معادن استان در رأس برنامه های اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی است، گفت: در این راستا سه واحد معدنی بزرگ در مقیاس بزرگ فعالیت دارند. در بخش شمالی و جنوبی استان ساخته شده و در حال تکمیل است. البته یک واحد فلز سیلیکون فرآوری سیلیس در شهر خوی نیز آماده بهره برداری است.

آذربایجان غربی به دلیل مزیت هایی از جمله نزدیکی به مرزهای هم مرز با سه کشور مهم منطقه، دروازه ورود به اروپا محسوب می شود که می توان از ظرفیت معادن آن در توسعه منطقه و حتی کشور استفاده کرد.