81 سال بعد ، انسانیت چیون سوگیهارا همچنان به زندگی جدید کمک می کند


همانطور که پسرش در مراسمی فوق العاده متحرک در اورشلیم روز دوشنبه فاش کرد ، ممکن است چیون سوگیهارا در اواخر عمر پر برکت خود بفهمد که چگونه بسیاری از مردم ، چه تعداد جهان را نجات داده است.

برای چند هفته جنون آمیز در سال 1940 قبل از اینکه وی مجبور شود کنسولگری ژاپن در کونو (Kaunas) لیتوانی را تعطیل کند ، همزمان با مهاجرت شوروی ، سوگیهارا برای یهودیان محلی و عمدتا برای یهودیان لهستانی که از نازی ها فرار می کردند ، ویزای ترانزیت کرد. که با انتشار خبر بشریتش در خارج از کنسولگری جمع شد.

در مجموع ، پسر او نوبوکی در گفتگوی کوتاهی با من تخمین زد ، پدرش 2340 ویزا – برای افراد و خانواده ها – صادر کرد و به آنها این فرصت را داد تا از طریق اتحاد جماهیر شوروی به ژاپن سفر کنند. سوگیهارا اغلب این کار را در مخالفت با سیاست توکیو انجام می داد ، که بر اساس آن این اوراق فقط به متقاضیانی داده می شد که قبلاً ویزای آنها را برای ورود به مقصد فراتر از ژاپن تضمین کرده بود.

فعالیت دومین دیپلمات قهرمان ، کنسول افتخاری هلند در Kovno Jan Zwartendijk ، که شامل تعداد مشابهی از گذرنامه های رسمی مقصد سوم برای یهودیان فراری به کوراسائو و سورینام ، دو جزیره کارائیب تحت کنترل هلند بود ، انجام شد.

ویزای ترانزیت در سال 1940 توسط Chiune Sugihara در لیتوانی صادر شد. (Huddyhuddy ، CC-BY-SA ، از طریق موزه دیاسپورا)

در مراسم روز دوشنبه میدانی به یاد چیون سوگیهارا در محله کریات هایوول افتتاح شد و بیش از 100 نفر که بسیاری از آنها از فرزندان کسانی بودند که ثروت هنگفتی داشتند ، 81 سال پیش ، برای یافتن راه مأیوس کننده خود به سوی این دیپلمات نجیب شرکت کردند.

اعضای خانواده Faigenbaum در مراسم افتتاح میدان Chiune Sugihara در اورشلیم در 11 اکتبر 2021 (کارکنان ToI)

اعضای خانواده فایگن بلوم ، به لطف سوگیهارا ، یک دستگاه چاپ شده با لیست “سوگیهارا” با عکسهای کپی شده با اسامی استفاده کنندگان از ویزای وی آوردند. آنها محاسبه کردند که با صرفه جویی در Cyrla (Celia) Fajgenblum ، سوگیهارا 33 نوه ، دو نوه بزرگ و شمارش را امکان پذیر کرد.

میشال پومرانتز با اسناد مستند سوگیهارا در مراسم افتتاح میدان چیون سوگیهارا در اورشلیم در 11 اکتبر 2021 (Times of Israel)

خانواده Rothner-Slonim-Pomerantz خود اسناد چارچوب نجات دهنده زندگی را حفظ کردند.

نوادگان معلمان و دانش آموزان میر یشیوا – که کل بدن دانش آموزان آنها به لطف اسناد سوگیهارا و زوارتندیک نجات یافت – خود را به نوبوکی معرفی کردند و با او عکس گرفتند.

همچنین جاناتان شریر ، دیپلمات آمریکایی ، معاون ماموریت ایالات متحده در اینجا حضور داشت ، که پدرش در ویزایی که سوگیهارا برای پدربزرگ و مادربزرگ و خانواده اش صادر کرده بود ، گنجانده شده بود.

نوبوکی گفت ، در دهه های اول پس از جنگ ، پدرش هرگز در مورد آنچه انجام داده صحبت نکرده است – نافرمانی از سیاست ، نجات جان افراد. داستان فقط در اواخر دهه 1960 ظاهر شد ، هنگامی که یهوشوا نیشری ، دیپلمات اسرائیلی الاصل لهستانی مستقر در توکیو با او تماس گرفت و مردی را که به فرار وی کمک کرده بود ، پیدا کرد. سوگیهارا سال بعد به اسرائیل آمد و سرانجام در سال 1984 توسط ید واسم به عنوان یک حق بین ملل شناخته شد – هنوز تنها شهروند ژاپنی است که تا به حال مورد افتخار قرار گرفته است.

در آن زمان ، هر چند ، او برای سفر بسیار ناتوان بود و این افتخار توسط همسر فقیدش و نوبوکی پذیرفته شد. و حتی در آن زمان ، تأثیر واقعی آنچه او انجام داده بود از او دور شد.

نوبوکی ، 72 ساله ، آخرین پسر زنده پدرش ، روز دوشنبه به حضار گفت که چیون احساس می کند که اگر “حتی دو یا سه نفر” راه خود را به امنیت بیابند-از لیتوانی ، از طریق اتحاد جماهیر شوروی از طریق راه آهن ترنسیبری ، از طریق ژاپن و سایر مقاصد ، که به کمک زیاد و ثروت خوب نیاز دارند – این “یک معجزه” خواهد بود. اما معجزه واقعی ، او نمی دانست. “

دیپلمات ژاپنی چیون سوگیهارا (مالکیت عمومی از طریق ویکی مدیا)

نوبوکی ادامه داد ، تنها در سال 1985 بود که “مراسم کاشت درختان برگزار شد [in Sugihara’s honor] در بیت شمش ، و “شاید 15 بازمانده آمدند … و داستان سفر خود را ، سفر به ژاپن ، نحوه زندگی خوب آنها در کوبه و مردم ژاپن مهربان گفتند … [that was] اولین باری که در مورد این داستانها شنیدم. پدرم نمی دانست. ”

سوگیهارا هزینه زیادی برای اقدامات خود پرداخت. هنگامی که وی سرانجام در سال 1947 به ژاپن بازگشت – با خدمت در کونیگسبرگ ، پراگ و بخارست ، و در آخرین آن مکانها توسط شوروی اسیر شد و به مدت 18 ماه در اردوگاه اسرای جنگی نگهداری شد – به وزارت خارجه احضار شد. به گفته نوبوکی ، رئیس او به او گفت: “ما جایی برای شما در کنار خود نداریم.” “شما می دانید چرا.”

در سالهای بعد ، او یک سری مشاغل پیش پا افتاده ، از جمله در بندر ، کار کرد و سالهای زیادی را در اتحاد جماهیر شوروی ، جدا از خانواده اش گذراند.

چیون سوگیهارا (نشسته ، مرکز) با خانواده و سپس وزیر امور خارجه اسحاق شمیر در توکیو ، 1985. (با احترام نوبوکی سوگیارا)

یک داستان اخلاقی بوروکراتیک

مراسم روز دوشنبه یکی دیگر از مجموعه ای از حرکات و تلاشهای نیکخواهانه اسرائیل برای قدردانی بود.

از جمله موارد مثبت ، نوبوکی در اواخر دهه 1960 برای تحصیل در دانشگاه عبری دعوت شد و در فاصله ای نه چندان دور از میدانی که روز دوشنبه افتتاح کرد زندگی می کرد. وی در سخنرانی مختصر و زیبا خود گفت: “دیدگاه متفاوت است ، درختان بزرگتر هستند ، مردم رشد کردند ، بازماندگان فرزندان و نوه ها را ایجاد کردند.”

اما آن جنگل بیت شمش که در مراسم افتتاحیه او در سال 1985 حضور داشت مخفیانه ریشه کن شد-یک داستان ترسناک واقعی که حتی از بدبینی کمدی فیلم کلاسیک اسرائیلی “سالالله شباتی” در سال 1964 پیشی می گیرد ، که در آن پلاک ها به افتخار هر یک از نیکوکاران ساده لوح گردش می کنند. پلاک سوگیهارا – “به منظور قدردانی از اقدامات انسانی و شجاعانه ای که 5000 یهودی را از جنگ جهانی دوم نجات داد” – کنار گذاشته شد و منطقه به عنوان یک محله مسکونی دوباره توسعه یافت.

تغییر پلاک های خیرین جنگل: برآمده از کمدی کلاسیک 1966 افرایم کیشون Sallah Shabati ، با بازی Chaim Topol (با احترام)

این داستان تنها زمانی ظاهر شد که نوبوکی پس از شنیدن صحبت های گردشگران ژاپنی که آن را پیدا نکرده بودند ، بیهوده به دنبال جنگل رفت. (KKL-JNF دومین رویداد را در Kiryat Hayovel به همراه نوبوکی و خانواده اش روز سه شنبه برگزار کرد و یک پارک جدید را به افتخار سوگیهارا اختصاص داد.)

حتی مراسم روز دوشنبه یا بهتر بگویم ورود نوبوکی به عنوان مهمان افتخاری بسیار پیچیده بود. بوروکرات های اسرائیل به وی اجازه ورود ندادند ، زیرا تمام مدارک مربوط به COVID را تکمیل نکرده بود ، از جمله یک بند که وی را ملزم می کرد در صورت مثبت بودن آزمایش در اسرائیل در کجا قرنطینه کند-جزئیاتی که بی دلیل توضیح نمی دهد. توسط میزبانان ارائه شود.

شما تصور می کردید که کنایه محض از وضعیت کافی برای بازاندیشی سریع باشد: دولت یهود امتناع می کرد برای صدور ویزای مسافرتی به نوبوکی سوگیهارا ، برای شرکت در رویدادی برای تجلیل از پدرش ، دیپلماتی که از بوروکراسی بسیار اقتدارگرای کشور خود خم شد و نافرمانی کرد صدور ویزای مسافرتی، نجات هزاران نفر و امکان زندگی صدها هزار نفر از فرزندان.

اما تنها زمانی بود که تایمز اسرائیل چهار روز قبل از این رویداد در بن بست گزارش داد که مقامات به دلیل اعتراض به سطح وزیران رسیدگی کردند و از خط قرمزها گذشتند و مدارک خود را در اختیار نوبوکی قرار دادند. (خوشحالم که ToI توانسته در حل بن بست نقش داشته باشد و متأسفم که مجبور شدیم.)

دانش آموزان دبستان میر یشیوا ، در شانگهای ، پس از فرار از جنگ جهانی دوم در اروپا از طریق روادیدهای صادر شده توسط دیپلمات ژاپنی چیون سوگیهارا. (با احترام از خانواده Bagley)

“ما یاد می گیریم و آموزش می دهیم”

تنها پس از مرگ سوگیهارا ، در سال 1986 در 86 سالگی ، و گروه زیادی از عزاداران یهودی ، از جمله سفیر اسرائیل ، در مراسم تشییع جنازه وی شرکت کردند ، ژاپن رسمی شروع به بازسازی ، تکریم و نمونه او کرد. (همکار من آماندا بورشل دان ، که در سال 2018 از زادگاه ظاهری سوگیهارا در یائوتسو دیدن کرد ، در مورد روایت های مختلف مختلف سوگیهارا ، برخی از آنها توسط نوبوکی ، و اسطوره سازی و تجاری سازی اخیر زندگی و اعمال او ، مفصل نوشته است.)

کوجی تومیتا ، سفیر ژاپن در اسرائیل ، روز دوشنبه در میان سخنرانان بود و “از داشتن یک همکار ارشد مصمم” مانند سوگیهارا ، افتخار کرد.

وقتی از نماینده آمریکا از شرایر پرسیدم آیا درسهایی از اقدامات سوگیهارا گرفته است که به طور مستقیم او را تحت تأثیر قرار داده است ، شریر پاسخ داد که او به خانواده خود در قصاص عید فصح ، به عنوان بزرگداشت رهایی از معجزه آسایی از سختی ، می گوید که “معجزه به دلیل مردم.”

پناهندگان یهودی در شهر کنونو ، لیتوانی ، در حدود سال 1940 در انتظار دروازه های کنسولگری چیون سوگیارا هستند. (با احترام نوبوکی سوگیارا)

پسران جوان سوگیهارا ، شریر ادامه داد ، “جمعیت یهودیان را در خارج از کنسولگری دیدند ، و یکی از پسران به او گفت:” پدر ، ما باید به آنها کمک کنیم. ” همانطور که همسرش بعداً نوشت ، در آن لحظه می دید که چیونه تصمیم گرفته است به او کمک کند. برای من ، این یک معجزه است که با واسطه عمل کودکان انجام می شود. “

نوبوکی سوگیهارا در مراسمی در محله Kiryat Hayovel اورشلیم وقف میدان Chiune Sugihara به پدرش ، دیپلمات ژاپنی جنگ جهانی دوم که هزاران یهودی را هنگام خدمت به عنوان کنسولگری در کونو ، لیتوانی نجات داد ، خطاب می کند. (زمان اسرائیل)

نوبوکی موضوعی مشابه را در آدرس زیبا خود دنبال کرد ، که من آن را به طور کامل نقل خواهم کرد: “پدرم در سال 1969 به دیدار من در اورشلیم آمد.” “از او پرسیدم: فکر می کنی چند نفر را نجات داده ای؟ او دوست نداشت “نجات داده” را بشنود. او فقط کاری را که می توانست انجام دهد ، انجام داد. او فکر کرد اگر دو یا سه نفر بتوانند زنده بمانند ، این یک معجزه است. اما معجزه واقعی او نمی دانست: چند صد هزار نفر از بازماندگان در سراسر جهان هستند ، بسیاری در اسرائیل.

او در پایان گفت: “امروز ، من با فرزندان بازماندگان بسیاری ملاقات کردم – آنها از پدر ، پدربزرگ ، مادربزرگ خود خاطرات دارند. آنها به فرزندان خود می گویند این مهمترین چیز است: ما یاد می گیریم و آموزش می دهیم. “

** این یادداشت ویراستار روز چهارشنبه در ایمیل به روزرسانی هفتگی ToI برای اعضای Times of Israel Community ارسال شد. برای دریافت یادداشت های ویرایشگر پس از انتشار ، در اینجا به انجمن ToI بپیوندیدبهدیدگاهتان را بنویسید