COVID-19 و ED: آنچه مردان باید بدانند


COVID-19 و ED: آنچه مردان باید بدانند
COVID-19 و ED: آنچه مردان باید بدانند

اشتراک گذاری یعنی مراقبت!

آیا اخیراً موجو خود را در اتاق خواب گم کرده اید؟ ممکن است تنها یک چیز – و نه یک ویروس – مقصر باشد: COVID-19.

در حالی که از دست دادن بویایی و چشایی، خستگی و مشکل در تنفس برخی از عوارض بارز ویروس تنفسی COVID-19 هستند، اختلال نعوظ (ED) یک علامت برای مردان زیر کمربند است.

محققان و پزشکان مانند Rahul Meehan، MD، متخصص اورولوژی در Banner Health در مسا، آریزونا، ارتباط بین ویروس و ED را مشاهده می‌کنند. در واقع، عمل دکتر میهان افزایش قابل توجهی در تعداد بیماران جدید مبتلا به ED در طول اپیدمی داشته است – به ویژه مردان جوان در دهه چهل و پنجاه سالگی مبتلا به ED.

دکتر میهان گفت: “ویروس باعث واکنش التهابی بسیار قوی در سراسر بدن ما، از قلب تا مغز ما می شود، بنابراین تعجب آور نیست که اختلال عملکرد جنسی نیز با هم مرتبط باشد.” ما هنوز در مورد پیامدهای جنسی درازمدت COVID-19 بیشتر می آموزیم، اما به عنوان یک متخصص اورولوژی، مطمئناً نگران چیزهایی هستم که تاکنون در مورد اختلال نعوظ آموخته ایم.

ارتباط بین COVID-19 و اختلال نعوظ

اگر اخیراً به COVID-19 مبتلا شده اید و در اتاق خواب با مشکل روبرو هستید، دکتر میهان به راه هایی اشاره کرده است که COVID-19 می تواند بر میل جنسی شما تأثیر بگذارد.

۱. آسیب به عروق خونی آلت تناسلی

آیا می دانستید که برخی از رگ های خونی کوچکتر و شکننده تر در آلت تناسلی وجود دارد؟ آنها علاوه بر خونرسانی به نیمه پایینی بدن، در تامین جریان خون به اندام های تناسلی و کمک به نعوظ نیز ضروری هستند.

در برخی از مردان، COVID-19 می تواند باعث التهاب بیش از حد در بدن شود، که می تواند باعث ایجاد لخته های خونی کوچک و همچنین التهاب در پوشش رگ های خونی شود. جریان خون به آلت تناسلی می تواند مسدود یا باریک شود و نعوظ را دشوارتر کند.

همچنین بخوانید: واکسن COVID-19: واکسن و تأثیر آن بر رابطه جنسی

۲. آسیب سلولی در بیضه ها

تستوسترون، که برای نعوظ نیز مهم است، از اثرات COVID-19 نیز مصون نیست. مطالعات اخیر نشان می دهد که COVID-19 ممکن است سطح تستوسترون و باروری مردان را کاهش دهد.

دکتر میهان گفت: «ویروس COVID-19 با کمک پروتئینی به نام ACE2 که در بیضه ها غالب است، وارد سلول ها می شود. ویروس ACE2 برای آلوده کردن بیضه ها استفاده می شود. از آنجایی که تستوسترون و اسپرم در مردان در اینجا ساخته می شود، می توان گفت که این ویروس می تواند بر نعوظ و باروری شما تأثیر بگذارد.

به طور خاص، یک مطالعه در ایتالیا سطوح پایین‌تر تستوسترون را در مردانی که از COVID-19 بهبود یافته بودند، نشان داد. دکتر میهان گفت، این یادآوری برای مردانی است که ED تازه شروع شده اند تا هورمون های خود را بررسی کنند تا مطمئن شوند که بیضه هایشان خوب کار می کند.

۳. تأثیر سلامت روان

شکی نیست که اکثر افراد پس از انزوا، فاصله گذاری اجتماعی، از دست دادن اقوام و دوستان و چالش های اقتصادی، درجاتی از ناراحتی عاطفی را تجربه کرده اند. اینها به تنهایی می توانند میل جنسی شما را از بین ببرند. علاوه بر این، تلفات روانی بر روی کسانی که از ویروس بهبود می یابند – به ویژه “مسافران مسافت طولانی” که هنوز علائم یا عوارض جانبی را تجربه می کنند – ممکن است در معرض خطر ابتلا به ED باشد.

دکتر میهان گفت: «فعالیت جنسی ارتباط تنگاتنگی با سلامت روان دارد. “برای داشتن یک عملکرد جنسی خوب، باید سر خود در بازی باشید.”

۴. فشار بر سلامت عمومی ضعیف

ED معمولاً نشانه یک مشکل اساسی بزرگتر است. اگر در حال حاضر از نظر سلامتی ضعیف هستید، ممکن است احتمال ابتلا به اختلال نعوظ و در نتیجه بیشتر در معرض خطر ابتلا به کووید-۱۹ شدید و سایر مشکلات سلامتی درازمدت بیشتر باشد. COVID-19 می تواند بر قلب تأثیر بگذارد و شرایط قلبی عروقی زمینه ای مانند میوکاردیت، تپش قلب، حوادث حاد قلبی عروقی و تعداد زیادی از عوارض دیگر را بدتر کند. در برخی موارد، مردان ممکن است شروع به مصرف داروهای جدید کنند که می تواند بر عملکرد جنسی آنها تأثیر منفی بگذارد.

درمان اختلال نعوظ

با توجه به اینکه COVID-19 در حال حاضر بر زندگی روزمره ما تأثیر گذاشته است، افزودن ED به عنوان یک عارضه جانبی بالقوه می تواند برای برخی از مردان ضربه سختی باشد. اگر از COVID-19 بهبود یافته اید و از ED رنج می برید، ایده خوبی است که قبل از گرفتن قرص آبی یا سایر کمک ها ابتدا با پزشک یا اورولوژیست خود صحبت کنید. پزشک شما می تواند به تعیین علت اختلال نعوظ کمک کند و راه حل های بالقوه ای را ارائه دهد.

دکتر میهان گفت: «فقط سفارش آنلاین یک قرص ممکن است پاسخ درستی نباشد و ما واقعاً باید عمیق‌تر کاوش کنیم و همه متغیرها را بررسی کنیم. “فقط به این دلیل که شما اختلال نعوظ دارید، به این معنی نیست که بازی تمام شده است. ما قطعا می توانیم کمک کنیم و گزینه های درمانی شگفت انگیز جدیدی برای درمان همه مردان بدون توجه به شدت آن داریم. اگر می خواهید عملکرد جنسی خود را بهبود بخشید، ما می توانیم کمک کنیم!”

بهترین راه برای جلوگیری از عواقب COVID-19: واکسن زدن و ماسک زدن

یکی از راه‌های کاهش خطر عوارض جانبی کووید-۱۹، واکسینه شدن در برابر آن است. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه واکسن کووید-۱۹ باعث ایجاد (یا بدتر شدن) ED می شود وجود ندارد، بنابراین این به تنهایی برای دریافت واکسن زمانی که در دسترس قرار گرفت کافی است. دکتر میهان گفت: «اصطلاح بنجامین فرانکلین را به خاطر بسپارید که یک اونس پیشگیری ارزش یک پوند درمان دارد.»

علاوه بر دریافت واکسن، همچنان از دستورالعمل های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) پیروی کنید و هر کاری که می توانید برای جلوگیری از انتشار ویروس انجام دهید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/